Leon Myszkowski i Ewa Olejniczak – sezon 2, odc. 3
Fot. Mikołaj Gogela

Leon Myszkowski ma 16 lat. Swój vlog „Kuchnia Leo” prowadzi z pasją, ale i na luzie. Ewa Olejniczak wyrosła w domu cukierników. W wieku 27 lat została szefową kuchni pięciogwiazdkowego hotelu.

Leon Myszkowski ma 16 lat. Swój vlog „Kuchnia Leo” prowadzi z pasją, ale i na luzie. Szuka nowych smaków, lubi eksperymentować, dba o zdrową kuchnię. Uważa, że wspólne gotowanie z przyjaciółmi, to świetny sposób na dobrą zabawę. Często gotuje dla rodziny. Leon jest synem znanej piosenkarki Justyny Steczkowskiej i wziętego architekta Macieja Myszkowskiego. Sam postawił na sztukę kulinarną. Czy tak młody człowiek będzie umiał wybrnąć z kulinarnych wyzwań?

Na jednej z charytatywnych aukcji za jej danie zapłacono rekordowe 50 tysięcy złotych. Ale nie tylko pojedyncze potrawy wychodzą spod jej ręki. Potrafi zarządzać gotowaniem dla 2500 tysiąca osób. Ewa Olejniczak wyrosła w domu cukierników, więc nikogo nie zdziwiło, że wieku 16 lat rozpoczęła swoją edukację kulinarną na serio. Na tyle serio, że w wieku 27 lat została szefową kuchni pięciogwiazdkowego hotelu.

reklama