Anna Kosterna - Kaczmarek i Aleksander Baron - sezon 2, odc. 5
fot. Mikołaj Gogela

Anna Kosterna-Kaczmarek, prowadząca bloga „Czosnek w pomidorach” jest zwolenniczką szybkich i prostych dań, zaś szef kuchni Aleksander Baron podchodzi do gotowania jak do wyrafinowanej sztuki.

Trójkę swoich dzieci nazywa małymi czosnkami. Ania Kosterna – Kaczmarek i jej blog „Czosnek w pomidorach” to radość z życia, rodziny, przyjaźni, gotowania, ale też niezłomność w dążeniu do obranych celów. Specjalizuje się w prostych i szybkich daniach, które są natychmiast pochłaniane przez rodzinę. Dziś celem Ani jest przygotowanie pysznego dania. Czy mimo trudności jakie ją czekają wybrnie z nich z uśmiechem? 


Aleksander Baron studiował na wydziale rzeźby w ASP, aż pewnego dnia… wyjechał do Szkocji, gdzie w półtora roku przeszedł drogę od zmywającego do szefa kuchni klasycznej szkockiej restauracji. Dziś jest szefem znanej i cenionej autorskiej restauracji Solec 44. Kuchnię traktuje podobnie jak sztukę, bo jak mówi, obie wymagają kreacji, precyzji, kunsztu, dzielenia się emocją z odbiorcą i nie znoszą kompromisów. Czy kuchnia Ani spełni jego wymagania?

reklama