Picante Jalapeno i Ewa Malika Szyc - Juchnowicz - sezon 2, odc. 6
fot. Mikołaj Gogela

Młodych twórców bloga "Picante Jalapeno" połączyła miłość do gotowania. Oboje mają swoje specjalizacje i wzajemnie się uzupełniają. Szefowa kuchni Malika jest ekspertem w zakresie kuchni Afryki Północnej i chętnie łączy smaki Magrebu z polskimi produktami.

Papryczka chili „jalapeno” jest zaliczana do odmian umiarkowanie ostrych. Ale może zdarzają się wyjątki. Karolina Polkowska i Bartek Popławski tworzą blog „Picante Jalapeno” – blog młody jak i jego twórcy. Czy po dzisiejszych wyzwaniach w naszej kuchni nadal będą przekonani, że droga, którą wspólnie wybrali, to dla nich ta właściwa? 


Malika Szyc Juchnowicz urodziła się i spędziła pierwsze 12 lat swojego życia w Algierii. Jeszcze kilka lat temu była tłumaczką i nauczycielem, aż pewnego dnia oznajmiła mężowi, że otworzy własną restaurację. Dziś jest szefową kuchni i właścicielką Restauracji Malika w Gdyni, gdzie łączy kulturę kulinarną Maghrebu z polskimi produktami. Mówi o sobie, że jest szczęściarą, ale to nie samo szczęście zaprowadziło ją tam, gdzie obecnie jest. A co jeszcze spowodowało, że jest dziś w Polsce jedną z najbardziej rozpoznawalnych kulinarnych gwiazd?

reklama