Edyta Kusińska i Jan Kuroń - sezon 2, odc. 9
(fot. Mikołaj Gogela)

Świetnie zorganizowana w kuchni i w podróży blogerka Edyta Kusińska spotkała się z szefem Janem Kuroniem, który w kuchni ceni sobie porządek i umie wykorzystać każdy składnik, tak aby nic się nie zmarnowało. Czy taka cecha wspólna wystarczy, aby ta dwójka się porozumiała?

Edyta Kusińska nazwę swojego blogu zawdzięcza nauczycielce francuskiego, do której zwracała się „Madame”, a ona odpowiadała - „Edith”. Blog „Madame Edith” jest dokładny i skrupulatny jak receptury najlepszych perfum, o których pisała swoją pierwszą pracę magisterską. Czy ta skrupulatność pomoże dziś Edycie zwycięsko wyjść z tarapatów, w które wpadnie po interwencji szefa kuchni? 


Jan Kuroń uważa, że współczesny kucharz powinien być człowiekiem renesansu. Powinien się znać nie tylko na gotowaniu, ale także na dietetyce i towaroznawstwie. - Bez tego – jak mówi - nie sposób w dzisiejszych czasach być dobrym szefem. – swoją kulinarną wiedzę zdobywał w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu, w Akademii Kulinarnej Le Cordon Bleu jak i pracując w restauracjach w Polsce, Anglii i Hiszpanii. Jest autorem książki „Sprytna kuchnia, czyli kulinarna ekonomia”. A jak, jego zdaniem, gotuje Edyta?

reklama